Strateji sahələr bir məkanda: Bakının 2026-cı il sərgi xəritəsi
Azərbaycan Respublikasında 2026-cı il ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən “Şəhərsalma və Memarlıq İli” elan olunub. “Şəhərsalma və Memarlıq İli” çərçivəsində ölkədə dayanıqlı şəhər inkişafının təşviqi, müasir memarlıq yanaşmalarının tətbiqi, innovativ texnologiyaların istifadəsi və beynəlxalq təcrübənin mənimsənilməsi əsas istiqamətlər kimi müəyyənləşdirilib.
Bu strateji prioritetlər fonunda, 2026-cı ildə Bakıda keçiriləcək beynəlxalq sərgilər və forumlar şəhər mühitinin inkişafı, infrastrukturun modernləşdirilməsi və müxtəlif sənaye sahələrinin qarşılıqlı əlaqəsinin gücləndirilməsi baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır. İl ərzində paytaxtda kənd təsərrüfatı, qida sənayesi, enerji, logistika və nəqliyyat, müdafiə, təhlükəsizlik, tikinti və səhiyyə sahələrini əhatə edən beynəlxalq sərgilər təşkil olunacaq. Bu tədbirlər “Iteca Caspian” və “Caspian Event Organisers” şirkətləri tərəfindən keçiriləcək.
Tədbirlər həm yerli, həm də xarici şirkətlər, dövlət qurumları və sahə üzrə mütəxəssislər üçün əməkdaşlıq, təcrübə mübadiləsi və biznes əlaqələrinin qurulması baxımından mühüm platforma rolunu oynayacaq.
Bütün bu sərgilər müvafiq dövlət qurumlarının və sahələr üzrə məsul strukturların dəstəyi ilə təşkil olunur.
Yaz–yay mövsümü: may və iyun aylarında intensiv sərgi dövrü
2026-cı ilin sərgi mövsümü may ayında paralel keçiriləcək bir neçə irimiqyaslı beynəlxalq tədbirlə başlayacaq.
5–8 may tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində regionun kənd təsərrüfatı və qida sənayesi üzrə mühüm və irimiqyaslı tədbirləri – “Caspian Agro Week” – 19-cu Azərbaycan Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı Sərgisi, “InterFood Azerbaijan” – 31-ci Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi Sərgisi, “Horeca Caspian” – 14-cü Xəzər Beynəlxalq Mehmanxana, Restoran və Supermarketlər üçün Avadanlıq və Ləvazimatlar Sərgisi təşkil ediləcək.
Qeyd etmək lazımdır ki, bu il “Caspian Agro” sərgisi yeni brend - “Caspian Agro Week” adı ilə təşkil ediləcəkdir. Təşkilatçılar inanırlar ki, bu, sərgiyə yeni təkan verəcək, həm iştirakçılar, həm də ziyarətçilər üçün daha geniş netvörkinq, sektorlararası əməkdaşlıq və effektiv biznes dialoqu üçün şərait yaradacaqdır.
Bu sərgilər kənd təsərrüfatı, qida istehsalı, emalı və HORECA sektoru üzrə ən son texnologiya və həllərin təqdim edildiyi vahid platforma olacaq.
1–3 iyun tarixlərində isə ilin ən mühüm və ən genişmiqyaslı tədbirlərindən biri olan “Baku Energy Week” (Bakı Enerji Həftəsi) keçiriləcək. Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində enerji sektorunun əsas istiqamətlərini əhatə edən beynəlxalq sərgilər və forum təşkil olunacaq. Tədbir enerji təhlükəsizliyi, enerji keçidi, bərpa olunan enerji mənbələri, neft-qaz sənayesində innovasiyalar və dayanıqlı inkişaf mövzularında qlobal dialoq üçün mühüm platforma rolunu oynayır
- “Baku Energy Week” çərçivəsində aşağıdakı tədbirlər baş tutacaq:
- “Caspian Oil & Gas” – 31-ci Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz Sərgisi (1–3 iyun)
- “Caspian Power” – 14-cü Xəzər Beynəlxalq Təmiz Enerji Sərgisi (1–3 iyun)
- “Baku Energy Forum” – 31-ci Bakı Enerji Forumu (1–2 iyun)
Bakı Enerji Həftəsi ilə eyni tarixlərdə - 1-3 iyunda, “TransLogistica Caspian” – 23-cü Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat, Tranzit və Logistika Sərgisi keçiriləcək. 3 iyun tarixində isə bu sərgi çərçivəsində “TransLogistica Forum” təşkil olunacaq. Forum beynəlxalq daşımalar, tranzit marşrutları və logistika həlləri ilə bağlı aktual məsələlərin müzakirə edildiyi peşəkar platforma rolunu oynayacaq.
Payız mövsümü: strateji əhəmiyyətli sərgilər
Regionun müdafiə sənayesi üzrə ən mötəbər və ən əhəmiyyətli platformalarından hesab olunan, eləcə də Azərbaycanın müdafiə-sənaye kompleksinin gücünü və potensialını bütün dünyaya nümayiş etdirən 6-cı Azərbaycan Beynəlxalq Müdafiə Sərgisi “ADEX” 30 sentyabr - 2 oktyabr tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində təşkil ediləcək. “ADEX” Azərbaycanda və regionda müdafiə sənayesi və təhlükəsizlik sahəsində mühüm hadisədir. Təşkil edildiyi illər ərzində “ADEX” sərgisi etibarlı milli brend olmaqla yanaşı, dünyada müdafiə sənayesi sahəsində tanınan aparıcı şirkətlərin sərgi təqvimində öz önəmli yerini tutmuşdur. Sərgi çərçivəsində müdafiə texnologiyaları, hərbi sənaye, təhlükəsizlik sistemləri və digər məhsullar nümayiş etdiriləcək.
“ADEX”lə eyni tarixlərdə 15-ci Yubiley Beynəlxalq Daxili Təhlükəsizlik, Mühafizə və Xilasetmə Avadanlıqları Sərgisi “Securex Caspian” da baş tutacaqdır.
14–16 oktyabr tarixlərində regionun inşaat sektorunda aparıcı sənaye platformalarından biri olan “Caspian Construction Week” təşkil olunacaq. Tədbir çərçivəsində aşağıdakı sərgilər bir məkanda keçiriləcək:
- “BakuBuild” – 31-ci Azərbaycan Beynəlxalq İnşaat Sərgisi
- “Aquatherm Baku” – 18-ci Beynəlxalq İstilik, Havalandırma, Kondisionerləşdirilmə, Su Təchizatı və Santexnika Sərgisi
- “Rebuild Karabakh” – 6-cı Azərbaycan Beynəlxalq Qarabağın Bərpa, Yenidənqurma və İnkişafı Sərgisi
- “Plastex Caspian” – 5-ci Yubiley Xəzər Beynəlxalq Plastik və Polimer Sənayesi Sərgisi
- “Road & Traffic” – 14-cü Xəzər Beynəlxalq Yol İnfrastrukturu və İctimai Nəqliyyat Sərgisi
Payız mövsümü 29–31 oktyabr tarixlərində keçiriləcək “Medinex” – 28-ci Azərbaycan Beynəlxalq Tibb İnnovasiyaları Sərgisi ilə yekunlaşacaq.
Beynəlxalq sərgilər Azərbaycanda biznes turizminin inkişafında mühüm rol oynayır, eləcə də ölkəyə innovativ texnologiyalar və investisiyalar cəlb edərək, yeni imkanlar üçün mühüm platforma rolunu oynayır.
Çoxsaylı işgüzar qonaqların ölkəyə gəlməsi bütün xidmət sahələrinin — otellərin, restoranların, nəqliyyat şirkətlərinin və digər xidmət müəssisələrinin ən yüksək səviyyədə koordinasiyalı fəaliyyətini tələb edir. Bununla da sərgilər multiplikator effekti yaradır, işgüzar fəallığı stimullaşdırır, qonaqpərvərlik və nəqliyyat sektorunun inkişafına töhfə verir və, təbii ki, ölkənin investisiya cəlbediciliyini daha da möhkəmləndirir.
Beləliklə, “Iteca Caspian” və “Caspian Event Organisers” tərəfindən təşkil olunan sərgilər Bakını müxtəlif sənaye sahələri üzrə beynəlxalq dialoq, texnologiya mübadiləsi və biznes əməkdaşlıqları üçün əsas mərkəzlərdən birinə çevirir.

Strategic Sectors in One Venue: Baku’s Exhibition Map for 2026
The year 2026 has been declared the “Year of Urban Planning and Architecture” with the decree of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev. Within the framework of the “Year of Urban Planning and Architecture”, the promotion of sustainable urban development, the application of modern architectural approaches, the use of innovative technologies, and the adoption of international experience have been identified as key priorities.
Guided by these strategic priorities, the international exhibitions and forums to be held in Baku in 2026 will be of particular importance in terms of developing the urban environment, modernising infrastructure, and strengthening interaction across various industrial sectors. Throughout the year, Azerbaijan’s capital city will host international exhibitions covering agriculture, food industry, energy, logistics and transport, defence, security, construction, and healthcare. These events will be organised by Iteca Caspian and Caspian Event Organisers.
The exhibitions will serve as important platforms for cooperation, exchange of expertise, and business networking for local and international companies, government bodies, and industry professionals alike.
All exhibitions are organised with the support of relevant state institutions and sector-specific authorities.
Spring–Summer Season: An Intensive Exhibition Period in May and June
The 2026 exhibition season will begin in May with several large-scale international events held in parallel.
From 5 to 8 May, Baku Expo Center will host major regional events in the fields of agriculture and food industry:
• Caspian Agro Week – 19th Azerbaijan International Agriculture Exhibition
• InterFood Azerbaijan – 31st Azerbaijan International Food Industry Exhibition
• Horeca Caspian – 14th Caspian International Exhibition Everything for Hotels, Restaurants and Supermarkets
It should be noted that in 2026 the Caspian Agro exhibition will be held under a new brand — Caspian Agro Week. The organisers believe that this rebranding will give the event fresh momentum and create broader opportunities for networking, cross-sector cooperation, and effective business dialogue for both exhibitors and visitors.
These exhibitions will form a unified platform showcasing the latest technologies and solutions across agriculture, food production and processing, and the HORECA sector.
From 1 to 3 June, one of the most significant and large-scale events of the year - Baku Energy Week will take place in Azerbaijan. Within the framework of Baku Energy Week, international exhibitions and forums covering key areas of the energy sector will be organised. The event serves as an important global platform for dialogue on energy security, energy transition, renewable energy sources, innovations in the oil and gas industry, and sustainable development.
Within Baku Energy Week, the following events will be held:
• Caspian Oil & Gas – 31st International Caspian Oil and Gas Exhibition (1–3 June)
• Caspian Power – 14th Caspian International Clean Energy Exhibition (1–3 June)
• Baku Energy Forum – 31st Baku Energy Forum (1–2 June)
At the same time as Baku Energy Week, from 1 to 3 June, TransLogistica Caspian — the 23rd Caspian International Transport, Transit and Logistics Exhibition — will also take place. On 3 June, the TransLogistica Forum will be organised within the exhibition, serving as a professional platform for discussions on international transportation, transit routes, and logistics solutions.
Autumn Season: Exhibitions of Strategic Importance
Being as one of the most authoritative and significant platforms for the defence industry in the region, and a key event showcasing the strength and potential of Azerbaijan’s defence industry complex to the world, the 6th Azerbaijan International Defence Exhibition - ADEX will be held on 30 September - 2 October at the Baku Expo Centre. Over the years, the exhibition has established itself as a reliable national brand and secured a prominent place in the exhibition calendars of leading global defence industry companies. The exhibition will showcase defence technologies, military equipment, security systems, and related products.
The 15th Anniversary International Exhibition for Internal Security, Safety and Rescue Equipment - Securex Caspian will also be organised on the same dates.
From 14 to 16 October, one of the region’s leading industrial platforms in the construction sector — Caspian Construction Week — will be organised. Within its framework, the following exhibitions will be held at one venue:
• BakuBuild – 31st Azerbaijan International Construction Exhibition
• Aquatherm Baku – 18th International Exhibition for Heating, Ventilation, Air-Conditioning, Water Supply, Sanitary and Swimming Pool
• Rebuild Karabakh – 6th Azerbaijan International Restoration, Reconstruction and Development of Karabakh Exhibition
• Plastex Caspian – 5th Anniversary Caspian International Plastics and Polymers Industry Exhibition
• Road & Traffic – 14th Caspian International Road Infrastructure and Public Transport Exhibition
The autumn exhibition season will conclude with Medinex — the 28th Azerbaijan International Medical Innovations Exhibition, which will be held from 29 to 31 October.
International exhibitions play a vital role in the development of business tourism in Azerbaijan, while also attracting innovative technologies and investments to the country and creating new opportunities.
The arrival of large numbers of business visitors requires highly coordinated operations across all service sectors — including hotels, restaurants, transport companies, and other service providers. As a result, exhibitions generate a multiplier effect, stimulate business activity, contribute to the development of the hospitality and transport sectors, and further strengthen the country’s investment attractiveness.
Thus, the exhibitions organised by Iteca Caspian and Caspian Event Organisers position Baku as one of the key centres for international dialogue, technology exchange, and business cooperation across various industries.