Su təsərrüfatına dair vacib tədbirə az qaldı – Sentyabrda Bakıda Su Həftəsi keçiriləcək
10-12 sentyabr tarixlərində Beynəlxalq Su Təsərrüfatı Sərgi və Konfransını özündə birləşdirən sayca 2-ci “Baku Water Week” (Bakı Su Həftəsi) keçiriləcək.
Azərbaycan və region üçün strateji əhəmiyyət daşıyan, su təsərrüfatı sahəsində açıq dialoq və praktiki əməkdaşlıq imkanları yaradan Bakı Su Həftəsi bu il də yerli və xarici iştirakçılar üçün konkret fayda və real imkanlar təqdim etməyə hazırlaşır. Tədbirin keçilməsində əsas məqsəd su təsərrüfatı sahəsinin ölkədə bundan sonrakı inkişafı, yeni texnologiyaların, avadanlıqların və investisiyaların cəlb edilməsi, mövcud çətinliklərin və həll yollarının müzakirəsi, eləcə də maraqlı tərəflər üçün yeni fürsətləri əlçatan etməkdir.
“Baku Water Week” Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin dəstəyi ilə təşkil edilir. Tədbirin təşkilatçısı “Caspian Event Organisers” şirkətidir. Eyni zamanda, “Baku Water Week” Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyası (ASTA) tərəfindən aktiv şəkildə dəstəklənir.
“Baku Water Week”in aktuallığını və sahə üçün əhəmiyyətini Səudiyyə Ərəbistanının enerji və su sahəsində ixtisaslaşmış aparıcı şirkətlərindən olan “ACWA Power”in bu tədbirin baş sponsoru qismində çıxış etməsi də göstərir.
Enerji və su sahəsində qlobal liderlərdən biri olan “ACWA Power” bu tədbirdə su sahəsinə yönəlmiş dayanıqlı həllərin təşviqinə dəstək göstərir. Şirkətin Azərbaycan və Türkiyə üzrə baş direktoru Selim Güven şirkətin su sahəsində fəaliyyəti və “Baku Water Week”də iştirakı ilə bağlı fikirlərini paylaşmışdır: ““ACWA Power” dünyanın ən böyük özəl suyun duzsuzlaşdırılması şirkəti olmaqla yanaşı, gələcək üçün strateji əhəmiyyət daşıyan üç sahədə – bərpa olunan enerji, yaşıl hidrogen və duzsuzlaşdırılmış su – liderlik edən yeganə şirkətdir. Missiyamız elektrik enerjisini və duzsuzlaşdırılmış suyu etibarlı, davamlı və ən aşağı mümkün xərclə təmin etməkdir.
Azərbaycanda biz artıq 340 milyon ABŞ dolları həcmində investisiya qoyaraq Xızı-Abşeron 240 MVt külək elektrik stansiyasını inşa etmişik. Bununla yanaşı, biz Xəzər dənizinin duzsuzlaşdırılması üzrə layihənin qalibi olmaqdan qürur duyuruq. Gündəlik 300,000 kubmetr istehsal gücünə malik bu müəssisə Xəzər regionunda öz miqyasında ilk olacaq və Azərbaycanın uzunmüddətli su təhlükəsizliyinin təminində mühüm rol oynayacaq. Bu layihəyə 400 milyon ABŞ dolları həcmində investisiya yatırmağı planlaşdırırıq.
Bu baxımdan, biz “Baku Water Week”in baş sponsoru qismində çıxış etməkdən məmnunuq. Bu platforma su ehtiyatlarının idarə olunması, davamlı texnologiyaların tətbiqi və regionda su təhlükəsizliyinin möhkəmləndirilməsi sahəsində əməkdaşlıq üçün geniş imkanlar yaradır. Biz hökumət qurumları, sənaye tərəfdaşları və innovasiya liderləri ilə sıx əməkdaşlıq edərək Azərbaycanın və bütövlükdə regionun daha səmərəli və dayanıqlı su gələcəyinin qurulmasına töhfə verməyə hazırıq.”
“ACWA Power” şirkəti eyni zamanda “Baku Water Week” çərçivəsində keçiriləcək 2-ci Beynəlxalq Su Təsərrüfatı Konfransında da təmsil olunacaqdır. Belə ki, şirkətin Baş icraçı direktoru Marco Arcelli “Su idarəetməsində liderlik: Regional və qlobal perspektivlər” adlı plenar sessiyada çıxış edəcəkdir. “Alternativ su mənbələrinin idarəedilməsində innovativ yanaşmalar” mövzusunda keçirilən panel müzakirələrinə isə şirkətin Azərbaycan və Türkiyə üzrə baş direktoru Selim Güven qatılacaqdır.
Beləliklə, Bakı Su Həftəsində su ehtiyatlarının idarə edilməsi, sudan səmərəli istifadə, qlobal iqlim dəyişikliyi, su təhlükəsizliyi, su təsərrüfatı sahəsində innovativ yanaşmalar, su diplomatiyası, eləcə də yeni su texnologiyaları və təcrübələri kimi mövzular gündəmdə olacaqdır və sahə ilə bağlı mühüm təşəbbüslər yer alacaqdır. Eyni zamanda, tədbir çərçivəsində dövlət qurumları, özəl sektor və innovativ startaplar arasında əməkdaşlığın inkişafına yönəlmiş B2B və B2G görüşlər də keçiriləcək.
Bakı Su Həftəsinin rəsmi bankı qismində ölkənin aparıcı korporativ maliyyə institutu “PAŞA Bank” çıxış edir. Tədbirin rəsmi oteli isə “Absheron Hotel Group”dur.
2025-ci ilin payız sərgilərinin rəsmi otel tərəfdaşları “Hilton Baku”, “Radisson Hotel Baku”, “Hilton Garden Inn Baku”, "Ibis Baku City", florist tərəfdaşları "Gloria Flowers" və “Buketeria”, səyahət tərəfdaşı "Greenwich Travel Club" şirkəti, eləcə də digər rəsmi tərəfdaşları qismində “AzExpoMontage” MMC, “Caspian Freight Services” şirkətləri çıxış edir.
“Baku Water Week” haqqında ətraflı məlumatı www.bakuwaterweek.az rəsmi internet səhifəsindən əldə etmək mümkündür.

Важное событие в сфере водного хозяйства уже близко – в сентябре в Баку пройдет «Baku Water Week»
Бакинская Водная Неделя, создающая возможности для открытого диалога и практического сотрудничества в области водного хозяйства, имеющая стратегическое значение для Азербайджана и региона, в этом году также готовится предложить конкретную пользу и реальные возможности для местных и зарубежных участников. Основная цель проведения мероприятия заключается в дальнейшем развитии водного хозяйства в стране, привлечении новых технологий, оборудования и инвестиций, обсуждении существующих трудностей и путей их решения, а также в обеспечении доступности новых возможностей для заинтересованных сторон.
Мероприятие проводится при поддержке Государственного агентства водных ресурсов Азербайджана. Организатором является компания «Caspian Event Organisers». Активную поддержку «Baku Water Week» также оказывает Ассоциация Организаторов Выставок Азербайджана (ASTA).
Актуальность и значимость «Baku Water Week» для отрасли подчёркивается тем, что генеральным спонсором мероприятия выступает «ACWA Power» — ведущая компания Саудовской Аравии, специализирующаяся в области энергетики и водных ресурсов.
Одна из мировых лидирующих компаний в области энергетики и водных ресурсов — ACWA Power — поддерживает продвижение устойчивых решений, ориентированных на водный сектор, в рамках данного мероприятия. Генеральный директор компании по Азербайджану и Турции Селим Гювен поделился своим мнением о деятельности компании в области водных ресурсов и участии в Baku Water Week: «ACWA Power» является крупнейшей в мире частной компанией по опреснению воды, а также единственной компанией, которая занимает лидирующие позиции сразу в трёх стратегически важных направлениях будущего — возобновляемая энергетика, зелёный водород и опреснённая вода. Наша миссия заключается в том, чтобы обеспечивать электроэнергией и опреснённой водой надёжно, устойчиво и по максимально низкой стоимости.
В Азербайджане мы уже инвестировали 340 миллионов долларов США в строительство ветровой электростанции мощностью 240 МВт в Хызи-Абшероне. Мы также гордимся тем, что стали победителем тендера на проект по опреснению каспийской морской воды мощностью 300 000 кубометров в сутки — это первый в Каспийском регионе объект такого масштаба, который сыграет важную роль в обеспечении долгосрочной водной безопасности Азербайджана. Для реализации данного проекта мы планируем вложить 400 миллионов долларов США.
В этой связи мы рады выступить генеральным спонсором «Baku Water Week» — платформы, которая предоставляет значительные возможности для сотрудничества в сфере управления водными ресурсами, применения устойчивых технологий и укрепления водной безопасности в регионе. Мы
привержены тесному взаимодействию с государственными структурами, отраслевыми партнёрами и лидерами инноваций с целью построения более эффективного и устойчивого водного будущего для Азербайджана и всего региона.»
Компания «ACWA Power» также примет участие во 2-й Международной Конференции «Водное Хозяйство», проходящей в рамках «Baku Water Week». Исполнительный директор компании, Марко Арчелли, выступит на пленарной сессии под названием «Лидерство в управлении водными ресурсами: региональные и глобальные перспективы». Панельная дискуссия на тему «Инновационные подходы к управлению альтернативными источниками воды» будет включать участие Селима Гювена, генерального директора компании по Азербайджану и Турции.
Таким образом, в ходе Бакинской Водной Недели будут обсуждаться такие темы, как управление водными ресурсами, эффективное использование воды, глобальные изменения климата, водная безопасность, инновационные подходы в сфере водного хозяйства, водная дипломатия, а также новые водные технологии и практики. На повестке дня окажутся и важные инициативы, связанные с отраслью.
Одновременно в рамках мероприятия состоятся B2B и B2G встречи, направленные на развитие сотрудничества между государственными структурами, частным сектором и инновационными стартапами.
Официальным банком Бакинской Водной Недели является «PASHA Bank» — ведущий корпоративный финансовый институт страны. Официальным отелем мероприятия выступает «Absheron Hotel Group».